Share This
EmailFacebookTwitter

The Tunkhannock Area swimming team picked up a sweep at Wyoming Valley West in a Wyoming Valley Conference meet on Wednesday, Feb. 7.

The boys team remained undefeated and improved to 7-0 with a 116-67 win, while the girls team bumped up to 5-4 by edging out a 95-83 victory.

For the Tigers, junior Dylan Mislevy won the 200 free, senior Sawyer Aitken took first in diving, senior Ben Tidball won the 500 free, sophomore Davis Tidball finished first in the 100 backstroke and junior Dyllan Henning won the 100 breaststroke in the win.

On the girls’ side, the Lady Tigers won all but two events, with senior Sara Fetter (200 free, 500 free), junior Taylor Lynn (200 IM, 100 backstroke) and freshman Erin Weaver (50 free, 100 butterfly) taking first in a pair of individual events.

Also for Tunkhannock, freshman Camryn Rogers won the 100 free and sophomore Alexis Hutchins won the 100 breaststroke.

Tunkhannock will be back in its home pool on Wednesday, Jan. 14 against Dallas, with the boys team battling the also unbeaten Mountaineers for the division title.

Boys: Tunkhannock 116, Valley West 67

200 medley relay: 1. Tunkhannock (Julien Medina, Adam Martin, Sawyer Aitken, Mike Astegher), 1:46.93; 3. Tunkhannock.

200 free: 1. Dylan Mislevy (T), 1:56.70; 2. Ben Tidball (T).

200 IM: 1. Maxim Kowalski (WVW), 2:08.09; 2. Davis Tidball (T); 3. Dylan Henning (T).

50 free: 1. Josh Zawatski (WVW), 22.64; 2. Alex Bushre (T); 3. Astegher (T).

Diving: 1. Aitken (T), 263.55; 2. Hunter Whytashek (T); 3. Nico Chaulet (T).

100 fly: 1. Kowalski (WVW), 55.85; 2. Mislevy (T), A.J. Hodge (T).

100 free: 1. Zawatski (WVW), 50.00; 2. Bushre (T), 3. Lane Repsher (T).

500 free: 1. B. Tidball (T), 6:02.47; 2. Hodge (T).

200 free relay: 1. Tunkhannock (Henning, Astegher, Hodge, B. Tidball), 1:43.69; 3. Tunkhannock.

100 back: 1. Davis Tidball (T), 59.03.

100 breast: 1. Henning (T), 1:13.11; 3. Martin (T).

400 free relay: 1. Valley West, 3:32.53; 2. Tunkhannock; 3. Tunkhannock.

Girls: Tunkhannock 95, Valley West 83

200 medley relay: 1. Tunkhannock (Taylor Lynn, Alexis Hutchins, Haylee Docolavich, Alexandra Rought), 2:22.18; 2. Tunkhannock.

200 free: 1. Sara Fetter (T), 2:15.80.

200 IM: 1. Lynn (T), 2:38.47; 3. Melody Traver (T).

50 free: 1. Weaver (T), 25.60; 2. Camryn Rogers (T).

Diving: 1. Sophia Ginocchetti (WVW), 245.50.

100 butterfly: 1. Weaver (T), 1:10.94; 2. Hutchins (T).

100 free: 1. Rogers (T), 59.81.

500 free: 1. Fetter (T), 5:56.64; 3. Docolavich (T).

200 free relay: 1. Tunkhannock (Lynn, Hutchins, Anika Sehne, Fetter), 1:57.83.

100 back: 1. Lynn (T), 1:12.93; 3. Jonica Snay (T).

100 breast: 1. Hutchins (T), 1:21.56; 3. Sehne (T).

400 free relay: 1. Valley West, 4:32.01; 2. Tunkhannock; 3. Tunkhannock.